Ból pleców – jak sobie z nim radzić?

Artykuł - Ból plecówZ powodu bólu pleców cierpi wiele osób na całym świecie. Czasem ból pojawia się w konkretnych sytuacjach, czasem
trudno ustalić jego przyczynę. Skomplikowana budowa kręgosłupa oraz fakt, iż na ból pleców wpływają i takie czynniki,
jak więzadła oraz stan mięśni sprawiają, że ustalenie przyczyn bólu oraz wybór skutecznej metody leczenia bywa sporym problemem

Ból pleców – czy można z nim walczyć?

Co zrobić, aby ból pleców minął?Jak poradzić sobie z taką dolegliwością? Jak objawia się ból pleców? Teoretycznie objawy tego problemu są doskonale znane, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, z czym bólów może się wiązać. Bóle takie mogą przecież promieniować i atakować dolne partie nóg, a osłabienie mięśni oraz mrowienie i obrzęki kończyn dolnych często są problemami związanymi właśnie z problemami z kręgosłupem. Innym problemem, który może się pojawić przy poważniejszych kręgosłupem, jest nietrzymanie moczu. Niestety, często te problemy są ignorowane lub tez ich przyczyn szuka się w nieodpowiednim miejscu.

Główne przyczyny bólu pleców

Bóle pleców mają wiele przyczyn. Wśród tych najważniejszych znajdują się choroby reumatyczne oraz osteoporoza, a więc schorzenia, które w znacznej mierze osłabiają kręgosłup. Plecy mogą też w chwili, gdy mięśnie są zbyt słabe lub gdy są one zbyt napięte. Zmiany w więzadłach oraz w ścięgnach są kolejnymi przyczynami problemów z bólem pleców. Źródłem poważnych problemów z kręgosłupem oraz z bólem pleców może też być uszkodzenie dysków znajdujących się pomiędzy poszczególnymi kręgami kręgosłupa. Bardzo często ból pleców dokucza tez osobom starszym, przy czym w ich przypadku przyczyną problemów jest naturalny proces starzenia się organizmu. Jakie badania można wykonać? To, jakie badania zostaną wykonane w trakcie poszukiwania przyczyny bólu, zależy od lekarza. Podstawa to rozmowa z pacjentem oraz badanie polegające m. in. na sprawdzeniu siły mięśni. Czasem niezbędne staje się prześwietlenie, z którego korzysta się w chwili, gdy lekarz podejrzewa złamanie lub inny uraz kości. Może ono również pomóc w wykryciu choroby reumatycznej. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się jednak skorzystanie z bardziej zaawansowanych badań. Czasem wykonywana jest tomografia komputerowa, czasem lekarz kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny. Na podstawie wyników takich badan specjaliści podejmują decyzje co do dalszego leczenia. Jak może ono wyglądać?

Podjęcie odpowiedniego leczenia

Gdy ustalona zostaje przyczyna bólu, można rozpocząć odpowiednie leczenie. Czasem wystarczające okazują się zestawy ćwiczeń oraz łagodne leki przeciwbólowe lub leki przeciwzapalne. Okłady, zabiegi rehabilitacyjne oraz masaże – oto kolejne elementy, które dość często pojawiają się w terapii bólu pleców. Dość rzadko lekarze decydują się na przeprowadzanie operacji, które są ryzykowne i, w wielu przypadkach, zupełnie niepotrzebne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*