Wady postawy – Dlaczego prawidłowa postawa ciała jest tak ważna?

Artykuł - Wady postawyWady postawy oraz przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała podczas nawet najprostszych prac to częste przyczyny późniejszych problemów z kręgosłupem. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową postawę ciała oraz o proste trzymanie się.

Zdrowe przyzwyczajenia jako klucz do zdrowego kręgosłupa

Nawyk trzymania prawidłowej postawy jest jednym z podstawowych sekretów zdrowego kręgosłupa, który jest wyjątkowo delikatny i podatny na urazy oraz deformacje spowodowane przez wady postawy. Częste przyjmowanie nieprawidłowego ułożenia ciała sprawia, że niektóre mięśnie sąsiadujące z kręgosłupem są przeciążone, podczas gdy inne – praktycznie nieużywane – ulegają coraz większemu osłabieniu. Im dłużej człowiek przyjmuje złą postawę, tym gorzej dla jego zdrowia. Z czasem zaczyna dokuczać kręgosłup, którego deformacja jest najczęstszym skutkiem nieprawidłowej pozycji podczas pracy oraz wypoczynku. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, które wciąż rosną. W ich przypadku zaburzony zostaje prawidłowy wzrost kręgów, co prowadzi do powstawania zwyrodnień oraz skrzywień. Choć rozwój zaburzeń i deformacji kręgosłupa związanych z nieprawidłową postawą ciała może pojawić się w każdym wieku, najbardziej narażone na ten problem są właśnie dzieci. To w ich przypadkunajczęściej dochodzi do wykrycia takiego problemu, jak zaburzenia poprawnej postawy, które są bardzo powszechnym problemem. Wady postawy mogą być efektem choroby bądź też urazu, mogą być również skutkiem wrodzonych deformacji układu kostnego. Najczęściej są one jednak skutkiem złych nawyków, jak np. noszenie ciężkiej torby na jednym ramieniu (zawsze tym samym), nieprawidłowy sposób siedzenia przy biurku oraz zbyt niskie pochylanie podczas pisania.

Najpopularniejsze wady postawy

Wady postawy - choroba cywilizacyjna?
Aktywność fizyczna jest podstawą to zachowania dobrej kondycji kręgosłupa.

Wady postawy charakteryzują się kilkoma podstawowymi objawami. Jednym z najczęściej występujących są tzw. plecy okrągłe, która to wada najczęściej pojawia się u dzieci w wieku szkolnym oraz u osób dorosłych wykonujących pracę biurową. Wada ta wyróżnia się nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym oraz znacznym osłabieniem mięśni podtrzymujących kręgosłup. Inną wadą, bardzo często spotykaną wśród dzieci i młodzieży, są też plecy płaskie. W tym przypadku brak naturalnych krzywizn kręgosłupa, czego naturalną konsekwencją jest znacznie ograniczona ruchomość jego niektórych odcinków. Wadzie tej towarzyszy jednocześnie płaska i nieruchoma klatka piersiowa, zaś wszystkie te zmiany są przyczyną częstych bólów głowy. Innym problemem są plecy kołyskowe,
która to wada polega na ostrym wygięciu kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Ta oraz inne wady postawy niosą ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia i znacznie utrudnia pracę wielu narządów i układów, w tym układu oddechowego oraz trawiennego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*