Dyskopatia szyjna – lekceważone niebezpieczeństwo

Artykuł - dyskopatia szyjnaProblem ten zazwyczaj wiąże się z wiekiem i nieuchronnym procesem starzenia się, bywa też skutkiem urazu. Bez względu na przyczyny rozwoju choroby, dyskopatia szyjna jest poważnym problemem. W jaki sposób możemy się chronić przed tą chorobą? Co robić, by łagodzić dolegliwości z nią związane?

Dyskopatia szyjna: jakie objawy świadczą o rozwoju choroby?

Im wcześniej rozpoczniemy odpowiednie leczenie, tym lepiej dla nas. Jak jednak w porę rozpoznać, że zagraża nam dyskopatia szyjna? Choroba ta wiąże się z licznymi dolegliwościami, których nie można ignorować. Jakie objawy są w jej przypadku najczęstsze? Jednym z tych symptomów, których nikt z nas lekceważyć nie powinien, są bóle karku – nasilające się, piekące, dość często promieniujące aż do ramion. Z czasem pojawiają się kolejne problemy, jak zanik mięśni oraz znaczne osłabienie ręki. Skutkuje to coraz większymi problemami z poruszaniem się oraz postępującym niedowładem mięśni kończyny górnej.

Jak walczyć z dyskopatią kręgosłupa szyjnego?

Leczenie tej choroby jest dość trudne, nie brak na szczęście metod, które pozwalają łagodzić dolegliwości związane z tą chorobą. Leki przeciwbólowe, poduszki elektryczne oraz ćwiczenia, które pozwolą w delikatny sposób rozruszać kark – oto metody, dzięki którym można łagodzić dolegliwości związane z dyskopatią kręgosłupa szyjnego.

dyskopatia szyjna
rentgen odcinka szyjnego kręgosłupa

Jak natomiast pomoże nam lekarz? Jego głównym zadaniem jest ustalenie przyczyn problemów oraz zasięgu choroby. Pomagają w tym takie badania, jak rentgen, rezonans oraz tomografia komputerowa. Od wyników takich badań zależy, jakie leki będzie otrzymywał pacjent oraz jaka fizykoterapia w jego przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem. W niektórych przypadkach lekarze zalecają pacjentom noszenie kołnierza ortopedycznego. Bywa i tak, że choroba jest na tyle zaawansowana, iż niezbędne staje się leczenie chirurgiczne. Decyzję o operacji podejmuje się zazwyczaj w chwili, gdy dochodzi od silnego ucisku na nerwy lub rdzeń kręgowy. Dyskopatia szyjna jest chorobą, która zagraża każdemu z nas. Im starsi jesteśmy, tym większe ryzyko pojawienia się takich problemów.

Czy jesteśmy w stanie uchronić się przed takim problemem? Z pewnością możemy postępować w taki sposób, by zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby.

Regularne ćwiczenia karku i barków, unikanie garbienia się – oto podstawowe zasady profilaktyki, o których każdy z nas powinien pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*