Kręcz szyi – przyczyny, objawy, leczenie

Jest przypadłością dość częstą, choć nasza wiedza na ten temat jest dość skromna. Czym jest kręcz szyi? W jaki sposób można walczyć z tym problemem?

Czym jest kręcz szyi?

Kręcz szyjny to nic innego, jak schorzenie nerwowo-mięśniowe, które bardzo często atakuje ludzi pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Czasem choroba ta ma podłoże genetyczne, bardzo często jednak okazuje się być skutkiem wady albo urazu mięśnia szyjnego. Jak w porę rozpoznać ten problem? Kręcz szyi jest problemem uciążliwym, o rozwoju którego świadczą dość charakterystyczne objawy. Bolesny przykurcz mięśni karku jest tu jednym z najbardziej typowych symptomów, typowym problemem w takim przypadku jest też ograniczona ruchomość szyi.

Jak rozwija się ta choroba?

W przypadku tak uciążliwego problemu, jakim jest kręcz karku, poważnym problemem okazują się długotrwałe kurcze pewnych mięśni. W łagodnej formie tej choroby kurcze pojawiają się nagle, po czym szybko znikają. Napady bólu mogą jednak trwać znacznie dłużej, sprawiając pacjentowi wiele poważnych problemów.

Jak walczyć z bólem?

By pokonać ból, który towarzyszy tej chorobie, można wykorzystać tak popularną metodę, jaką jest leczenie ciepłem. Pomóc mogą też leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, choć w ich przypadku warto się w porę skonsultować z lekarzem. Pomocne mogą się też okazać poduszki terapeutyczne oraz masaże.

Kręcz szyi a współczesna medycyna

A jakie leczenie może nam pomóc w walce z samą chorobą? Lekarz, na podstawie wyników badań, może zdecydować się na jedną z kilku możliwych terapii, w których podstawową rolę odgrywają leki. Jakie? Mogą być to leki blokujące impulsy bólowe lub leki, których głównym zadaniem jest rozluźnienie mięśni. Kręczowi karku trudno jest zapobiec, nie istnieje tu zatem coś takiego, jak profilaktyka. Co to oznacza? Że każdy z nas narażony jest na ten problem. W chwili, gdy pojawią się niepokojące objawy, nie powinniśmy zatem ignorować problemu, lecz wybrać się do lekarza i w miarę możliwości jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*