Lordoza : czym jest i jak ją leczyć?

Lordoza jest schorzeniem kręgosłupa dotykającym wewnętrzną krzywiznę lędźwiowego oraz szyjnego odcinka kręgosłupa. Jak ją rozpoznać? Co zrobić, gdy dostrzeżemy pierwsze symptomy występowania lordozy?

Co może wpływać na powstanie tej wady?

Powiększenie się lordozy lędźwiowej może mieć charakter wrodzony, a nawet dziedziczny. Pamiętajmy jednak o tym, że tzw. plecy wklęsłe mogą być również wadą nabytą. Ma na to wpływ utrzymywanie nieprawidłowej postawy lub różne choroby np. krzywica, zapalenie stawów kręgosłupa, zanik mięśni (dystrofia mięśniowa). Brak aktywności fizycznej oraz otyłość są dodatkowymi czynnikami wpływającymi na powstawanie pogłębionej lordozy.

Jakie objawy może dawać lordoza?

Lordoza pogłębiona nazywana inaczej plecami wklęsłymi polega na postępującym nadmiernym skrzywieniu górnej oraz dolnej partii pleców ku przodowi (widać nadmierne wysunięcie brzucha do przodu i nadmierne uwypuklenie pośladków). W tym samym czasie odcinek piersiowy kręgosłupa, aby ustabilizować sylwetkę kieruje się ku tyłowi. W przypadku, gdy skrzywienie staje się coraz głębsze mówimy, że mamy do czynienia z hiperlordozą. Charakterystyczne objawy lordozy to m.in. bóle i zawroty głowy, nadmierne zmęczenie i senność. Czasami objawy przybierają nieco bardziej niepokojącą formę. Może dojść do podwyższenia ciśnienia krwi, silnego bólu w dolnej lub górnej części kręgosłupa, a czasami możliwe są omdlenia spowodowane niedotlenieniem i niedokrwieniem mózgu.

Sposoby zapobiegania i leczenia

W przypadku pogłębionej lordozy niezmiernie ważną kwestię jest szybkie wykrycie oraz podjęcie leczenia. Pogłębioną lordozę bez problemu wychwyci lekarz pierwszego kontaktu, a zdjęcie rentgenowskie z pewnością pokaże jak bardzo schorzenie się rozwinęło. Aktywność fizyczna, odpowiednia dieta oraz zdrowe nawyki dotyczące naszej postawy na pewno w dużym stopniu uchronią nas od bólu pleców spowodowanych pogłębioną lordozą oraz innych powikłań.
Dla osób z urazami i chorobami kręgosłupa zalecane są m.in. basen, gimnastyka korekcyjna oraz przede wszystkim ćwiczenia rozciągające (na przykład te pokazane tutaj).

Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i sposoby leczenia powinny być konsultowane bezpośrednio z lekarzem nadzorującym. W innym przypadku możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*